Страници
За хората на които им пука какво се случва с нашата Земя. За рециклирането и интересни начини да превърнем боклука около нас в изкуство.
вторник, 30 юни 2009 г.
ДОМ ЗА АНГЕЛИ
Едно прекрасно местенце в центъра на София.
Местоположение:
ул.ПАРЕНСОВ №20 и ул. КЪРНИГРАДСКА№1
СОФИЯ
четвъртък, 25 юни 2009 г.
вторник, 23 юни 2009 г.
Малко факти
"Антарктика е континент с огромни природни ресурси, които нито една държава не може да иска само за себе си,естествен резерват, посветен на мира и науката.
Договор, подписан от 49 държави, я прави съкровище, споделяно от цялото човечество.
Твърде късно е да сме песимисти.
Правителствата са предприели действия за защита на близо 2 процента от териториалните води.Не е много, но е 2 пъти повече от преди 10 години.
Първите природни паркове са създадени
преди век. Те покриват над 13 процента от континентите. Те създават пространства, където човешката дейност е в крак с опазването на видове, почви и пейзажи. Тази хармония между хората и природата
може да се превърне в правило, не да е изключение.
В Южна Корея горите бяха опустошени от война. Благодарение на национална програма за залесяване, те пак покриват 65 процента от страната.
Повече от 75 процента от хартията се
рециклира.Коста Рика е направила избор между военните разходи и опазване на Земята.Страната вече няма армия.Предпочита да се отделят ресурси за образование, екотуризъм и защита на горите.
Габон е един от водещите световни производители на дървен материал.Прилагат избирателно изсичане. Не повече
от 1 дърво на всеки хектар.Горите са един от най-важните ресурси за
страната,но имат време за възстановяване.
Съществуват програми за устойчивоуправление на горите.
Те трябва да станат задължителни.
За потребителите и производителите, справедливостта
е възможност да се постигне това.
Когато търговията е честна, когато и купувачът,и продавачът имат полза,всеки преуспява и може да има приличен живот.
Как може да има справедливост и равенство между хората, чиито единствени инструменти са ръцете им, и тези, които прибират реколтата си с машини и благодарение на държавни субсидии?
Нека бъдем отговорни потребители!
Мислете какво купувате!
Твърде късно е да сме песимисти.
5 000 души живеят в първия в света екологичен окръг във Фрайбург, Германия. Други градове споделят този проект. Мумбай е хилядният, който се присъедини към тях.
Правителствата на Нова Зенландия, Исландия,
Австрия, Швеция и други народи
са направили развитието на възобновяеми
енергийни източници свой основен приоритет.
Знам, че 80 процента от енергията, която консумираме,идва от изкопаеми енергийни източници.
Всяка седмица две нови въглищни централи се отварят
само в Китай.
Решение за бъдещето? Никой все още
не знае."
гледайте филма"Home"
понеделник, 22 юни 2009 г.
сряда, 17 юни 2009 г.
Хартиени лампи
Крокодилче
Необходими материали:
2 пластмасови бутилки от 0,5 ml.
Накъсана на малки парчета тънка зелена хартия или салфетка
Две пластмасови капачки
Празна ролка от тоалетна хартия.
Лепило
Как да го направим?
1.Първо изчисти етикетите от двете бутилки.
След това помоли тати да изреже дъната им, както е показано на снимката. Едната бутилка трябва да стане по-ниска от другата.
2.Пъхни бутилките една в друга.
3.Изрежи крачетата за крокодила от рулото от тоалетна хартия.
Прикрепи ги с тиксо към бутилките.
4.С помощта на мама и тати налепи хартийките върху тялото и краката на кро
кодила, като ги застъпваш така, че да не се вижда пластмасата.
Облепи и двете капачки по същия начин. Залепи ги върху тялото. Това ще са очите на крокодила.
5.Изрежи кръгчета от бяла хартия и ги залепи отпред на капачките. Нарисувай по една черна точка за зеница.
6.Изрежи от зелена хартия гребена за гърба на крокодила и го залепи с помощта на малките хартийки.
петък, 12 юни 2009 г.
Змията
ArtInvest72
четвъртък, 11 юни 2009 г.
HOME - един филм на Yann Arthus-Bertrand
Нашето поколение живее в изключително време, времето на вземане на решения. Както учените прогнозират, имаме само 10 години за да спасим нашето бъдеще, както и да предотвратим екологичната катастрофа, причинена от изчерпването на природните ресурси и глобалните климатични промени. Нашият живот и живота на нашите деца е в опастност. Всеки човек трябва да вземе участие в усилията за спасяването на нашата планета.
Филмът е замислен като зов на помощ, за да спасим бъдещето на нашата планета. Ето защо филмът е безплатен. Собствениците на правата на филма и разпространителите му (компанията PPR групата и EuropaCorp) се споразумяха също така да не го използват за търговски цели. “Филмът е подарък за човечеството. Никой няма да печели пари от него.” - казват Yann Arthus-Bertrand и Luc Besson на прожекцията в Париж, пред Айфеловата кула и половин милион зрители.
Вижте този филм и го препоръчайте на вашите роднини и приятели. Да помогнем на Земята заедно.
http://vbox7.com/play:158be130 - тук можете да гледате филма с български субтитри.
Прекрасна градина на закрито
За тези, които обичат да отглеждат растения на закрито е тази лампа от Студио Shulab. Половината от този модерен предмет е лампа, а половината съд в който се засажда растението. Горната част с лампата е направена така, че се повдига когато растението стане по-голямо. Тази прекрасна лампа дебютира в IMM Кьолн 2009.
For those who would love to grow more plants indoors, this new Lightpot by Studio Shulab may be just the thing you need. Half table lamp and half modern plant pot, the Lightpot features a telescoping LED light and shade, which raises up as the plant gets bigger. More fashionable than the Aerogarden, we could actually be proud to display this functional pot in our home. The Lightpot just debuted at IMM Cologne 2009 and we can’t wait to see it in stores.
сряда, 10 юни 2009 г.
Изложба "Да ни пука за боклука"
Чанти от старите софийски билборди
Чанти от старите софийски билборди и за презрамки - автомобилни колани от моргите за коли.
къде да ги намерите
- онлайн магазин за дизайн Реформа
- моделите в момента в галерията. info@gorichka.bg
Sarah Turner’s beautiful ReDesign lighting collection imaginatively recycles plastic water bottles into stunning lampshades. With some clever cutting Sarah Turner has mastered the art of turning waste drinks bottles into decorative shapes, which form the basis of her beautiful ceiling, table and floor lamps. This and other creative design objects made from recycled materials are currently being exhibited in a competition at the Ideal Home Show London. The ReDesign Lamp shades are competing against 25 other designs for the title of Concept Product of the Year, so if you like this innovative example of ‘reclaimed design’ show Sarah your support and vote for her here: http://www.idealhomeshow.co.uk/ideas/innovation-nation/concept-products-2009-vote/
+ Sarah Turner ReDesign Lampshades
Сара Търнър рециклира пластмасови бутилки вода в и ги превръща в зашеметяващи абажури. Това, както и други творчески дизайнерски решения на предмети, направени от рециклирани материали, са изложени в Ideal Home Show London.
Нов живот за старите автомобилни гуми
Timberland събира ненужните автомобилни гуми и от отпадък ги превръща в подметки за обувки
След рециклирането на отпадъка, производството се осъществява в малоазийската компания Green Rubber.
Вулканичният каучук е труден за рециклиране, но компанията е разработила реактив, наречен Delink, с който процесът се превръща в детска игра. Преди да се обработят с него, гумите трябва да се накълцат на дребни парченца.
Timberland е първата компания, която решава да се възползва от новаторската идея. Според тях рециклираният материал е идеална суровина за подметки на обувки, които работници използват по строежи например, защото са изключително здрави. Вече са произведени 200 000 чифта за колекцията им от 2009 година.
В производството се използва само 50% от рециклирания материал, защото експертите установяват, че така се избягват потенциалните проблеми за здравето на хората, които може да крие новия материал, а и подметките стават най-здрави.
Освен всичко, веднъж излезли от употреба, подметките отново могат да се рециклират.
Обувната промишленост откри рога на изобилието – стари автомобилни гуми има колкото щеш.
Автор: Ваня Кьосева
http://ecomedia.bg/doctor-eco/waste-chemicals-recycling/article/839
вторник, 9 юни 2009 г.
Изложба
Това ще е първата по рода си в България изложба на творби и скулптури, изработени изцяло от рециклируеми материали. Участват 40 творци, съобщават организаторите от фондация АртЕкоСвят.
За последните 3 години ръстът на рециклирани опаковки в България е нарастнал с 51%. Развитите европейски страни са достигнали това ниво за повече от 10 години. Има надежда българското общество да пребори проблема с отпадъците, но за това е нужно всеки сам, съвестно да прибира “боклука в раницата” не само в планината, но и в града.
Зеленото ежедневие е въпрос на желание и на осъзнаване на нуждата от него. Не е необходимо да чакаме някой да ни даде пример или да ни напомня. Дори най-малката стъпка може да има огромно отражение. Фондация “Арт Еко Свят” започна програма “Младежки алтернативи”- обучение на деца от 12 до 14 години в 8 софийски училища. Програмата цели да възпитава в младежите екологично мислене, да им предостави всичката нужна информация за рециклирането чрез приложно изкуство. Така младото поколение ще расте с вече изградени навици за разделно събиране на отпадъците.
За производството на ежедневния вестник, се изсичат по 500 000 дървета, са пресметнали от фондацията.
Ако всички вестници, които четем се рециклираха щяхме да спасяваме по около 250 000 000 дървета всяка година. Количеството дървесина и хартия, използвана от нас, е достатъчна за отоплението на 50 000 000 домове за 20 години. Всяка седмица около 20 растителни и животински вида биват обявени за изчезнали! 1/3 от водата, използвана в повечето домакинства, се изсипва в тоалетната. Цели 80% от превозно средство могат да се рециклират. Едно средно статистическо семейство консумира 110 л сок, 394 л мляко и около 99 л бутилирана вода на година. Доста голямо количество опаковки, нали?
Около 1/3 от общия боклук се състои от опаковъчни материали. Всяка година, всеки българин изхвърля около 445 кг органичен боклук, който може да бъде компостиран.Малко повече от 50% от боклука в контейнерите може да се компостира.
Арт.Еко.Свят ще демонстрират в музей “Земята и хората” какво още може да се случва с боклука, освен да се търкаля по улиците.
Желаещите да участват в инициативата, може да пратят информация и снимка на art.eko.sviat@abv.bg
Eco art
Yuken Teryua’s work proves that discarded everyday objects can be re-invented into something elegant and beautiful. The Japanese artist crafts toilet paper rolls with a level of detail so that they adopt a new identity as delicately sculpted pieces — reminiscent of columnar wind chimes intertwined in the branches of a tree. The Japanese artist has also used shopping bags and old pizza boxes in his collection of work that uses recycled materials to defy the defined roles of these objects.
Творбите на Yuken Teryua доказват, че от ненужните ни ежедневни обекти може да бъде изобретено нещо елегантно и красиво. Японският художник използва рула от тоалетна хартия , така че те приемат нова идентичност. Японският художник рециклира материали като торбички за пазаруване и стари кутии за пица и създава от тях истински произведения на изкуството.
Защо рециклирането е важно
* Рециклирането спестява ресурси - Когато ние рециклираме, използвани материали са превърнати в нови продукти, което намалява нуждата да употребяваме природните ресурси. Ако използваните материали не са рециклирани, създадените нови продукти са направени от добив нови продукти, сурови материали от Земята, през минното дело и горското стопанство.
Рециклиране помага за опазването на важни суровини и защитава природните местообитания за бъдещето.
* Рециклирането спестява енергия - Използването на рециклирани материали в производствения процес използва значително по-малко енергия от тази, необходима за производство на нови продукти от сурови материали - дори и при сравняването на всички свързани разходи, включително транспорт и др.
Плюс е допълнителното спестяване на енергия, защото се изисква повече енергия, за да извлечете, рафинирате, транспортирате и обработите нови суровини, в сравнение с предоставянето на индустриално готови материали.
* Рециклирането защитава околната среда - Рециклирането намалява необходимостта за добив (минно дело, каменодобив и др.), рафиниране и преработка на суровини, всички които замърсяват значително въздуха и водата.
Освен, че рециклирането спестява енергия то също да намалява емисиите на парникови газове, което помага за справяне с климатичните промени.
* Рециклирането намалява обема на отпадъците в сметищата - Когато ние рециклираме, рециклируеми материали биват преработвани в нови продукти, и като резултат в размер на боклука изпратен до сметищата намалява. В България сметищата произвеждат значителна част от емисиите на метан.
http://www.ecomind-bg.eu
Потребителски пътеводител към езика на рециклирането
Каква е практиката в чужбина?
Например Федералната Търговска Комисия (Държавния орган за защита на потребителите в САЩ), която иска да защити потребителите от измамни и несъдържателни реклами, предупреждава, че твърденията за рециклирано съдържание и възможност за рециклиране на продуктите и опаковките могат да бъдат разбрани погрешно. Ето какво трябва да знаят потребителите:
* Продуктът или пакетът може да бъде означен като рециклиран, ако може да бъде отделен и събран от домакинските и общите отпадъци за повторна употреба или за да се направи друг продукт или опаковка чрез осъществена програма за рециклиране;
* Етикетите, които казват „Моля, рециклирайте!” са основателни само ако съответната служба по чистотата събира продуктите за рециклиране – и безсмислени, ако не го прави. Свържете се със съответната служба, за да разберете възможностите за рециклирането на пластмаса, стъкло, метал и хартия;
* Понякога производителите или търговците рециклират продуктите вместо вас. Например, много дрогерии приемат обратно найлоновите торби или пластмасовите бутилки. Някои производители на тонер имат програми, които позволяват на потребителите да връщат празните касети, които след това се използват за повторно производство;
* Производителите и продавачите могат да твърдят, че продуктът или опаковката имат рециклирано съдържание, ако са направени от материали, които са набавени или отделени от отпадъците по време на производството (преди потреблението) или след употребата на потребителите (след потреблението). Използваните вестници, картони, пластмасови бутилки, буркани и консерви се считат за отпадъци след потреблението. Останалите след производството, например скрап или остатъци от рязането на пликове, се считат за отпадъци преди потреблението;
* Рециклираните продукти са направени от продукти, които са били стопени или смлени. Или са изработени от материали, които са използвани, обновени или препроизведени части. Ако продуктът е означен като рециклиран, защото съдържа използвани, обновени или препроизведени части, етикетът трябва да казва, че продуктите са „използвани”, „обновени” или „препроизведени”, освен ако това не е очевидно за купувача.
* Ако етикетът сочи „рециклиран”, трябва да показва и процента на рециклираното съдържание, освен ако то не е 100 процента.
Някои символи на продуктите означават, че можете да рециклирате продукта, или че продуктът или опаковката са направени от рециклирани материали.
РециклиранеТози общоприет символ за рециклиране означава, че продуктът може да се рециклира, и че е изработен от рециклирани материали. Ако само едно от твърденията е вярно, производителя трябва да уточни кое.
РециклиранеПроизводителит- е използват този подобен символ, разработен от Обществото на Пластмасовата Индустрия, за да означат вида на пластмасата използвана за опаковката. Номерата на кода са от 1 до 7.
Как стои въпросът с рециклирането у нас?
България пое ангажимент пред Европейския съюз, с който се задължаваме до 2014 г. 60% от отпадъците от опаковки да бъдат оползотворени, като 55% от тях се рециклират. В момента задължение да се събират и преработват пуснатите на пазара опаковки имат само фирмите, които произвеждат или внасят стоки с опаковки. Но целите няма кака да бъдат постигнати, ако общините и гражданите не съдействат боклуците да се събират разделно. Затова в столицата вече започна поставянето на множество комплекти кофи за различните видове смет. Всеки комплект съдържа зелен контейнер за стъкло, син – за хартия и жълт – за пластмасови и метални отпадъци. Например в община “Оборище” ще има 30 комплекта от трите вида контейнери. Така на всеки 1100 жители в района се пада по един комплект, като нормата в Европа е един комплект да обслужва нуждите на 700-800 души. Отпадъците ще се сепарират допълнително, след което годните за обработка материали ще се извозват в заводите за рециклиране.
Американците изхвърлят:
* На всеки три месеца алуминий в количество, достатъчно да се построи наново цялата търговска въздушна флотилия на САЩ;
* На година офис хартия в количество, достатъчно да се издигне хартиена стена с височина 12 фута (ок. 3,66 м) от Ню Йорк до Лос Анджелис;
* На година пластмасови бутилки за сода в количество, достатъчно да се обиколи Земята 4 пъти;
* На всеки две седмици стъклени бутилки и буркани в количество, достатъчно да запълни Световния търговски център (ако все още го имаше…);
* На година автомобилно масло в количество, достатъчно да напълни 120 супер танкера;
Отпадъците на Европа:
* 510 млн. т строителни отпадъци;
* 427 млн. т производствени отпадъци;
* 241 млн. т битови отпадъци;
* 127 млн. т отпадъци от енергопроизводство и водоснабдяване;
* 58 млн. т рискови отпадъци;
* липсват данни за отпадъците от минното дело, земеделието и горското стопанство, рибарството, услугите и обществения сектор;
* 49% от битовите отпадъци се депонират, 18% се унищожават, 27% се рециклират.
www.bnap.org
Нашият дом!
Земята,нашата планета това е нашият единствен дом!
Не луксозната къща с басейна,не скъпата кола,не представителния офис,а Земята е нашия дом!
Какво правим ние за нея?Грижим ли се така както за къщата ,за колата?
А ако тя ни накаже за нашето безхаберие към нея какво ще ни остане?
И ще ни има ли нас?
Задавали ли сте си този въпрос ?
Ако ви интересува това имайте търпение да видите този клип!
http://www.youtube.com/watch?v=7hFivbgIEqk&... .
Това е историята ни,миналото,настоящето и бъдещето ни!
Всеки човек,който може да мисли би трябвало да си зададе много въпроси и да си отговори на тях.
И най-важният е изборът как да живея и дали да съхраня моят дом и моят живот.